Kontakt

an image

Politechnika Częstochowska
Katedra Inżynierii Energii

ul. Brzeźnicka 60a,
42-200 Częstochowa

Tel: (034) 325 73 34 wew.18
Fax: (034) 325 73 34 wew.25

E-mail (sekretariat): mrozana@is.pcz.czest.pl

Jak dojechać

Katedra Inżynierii Energii wchodzi w skład Wydziału Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Politechniki Czestochowskiej. Działalność naukowa jednostka zapoczątkowała 1 października 2000r. Obecnie zatrudnionych w niej jest dwóch samodzielnych pracowników naukowych ze stopniem prof. dr hab. inż, pięciu ze stopniem dr inż, pięciu ze stopniem mgr inż. oraz jedna osoba na stanowisku pracownika administracyjnego.

Pracownicy katedry

Na zdjęciu od lewej z przodu: dr inż. Joanna Rudniak, mgr inż. Magdalena Grajcar, prof. dr hab. inż. Zbigniew Bis, prof. dr hab. inż. Stanisław Hławiczka, dr inż. Renata Włodarczyk, Od lewej z tyłu: dr inż. Michał Wichliński, dr inż. Robert Zarzycki, mgr inż. Mariola Ścisłowska, mgr inż. Damian Pawłowski, dr inż. Rafał Kobyłecki, mgr inż. Marcin Kratofil, mgr inż. Andrzej Kacprzak.

Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia (wykłady, ćwiczenia oraz laboratoria) w języku polskim i angielskim, z zastosowaniem najnowszej wiedzy z danej dziedziny. Dzięki temu absolwenci i studenci dysponują umiejętnościami, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania w ramach nowoczesnego rynku pracy.

 • czystych techologii konwersji energii,
 • zrównoważonych systemów energetycznych,
 • technologii systemów energetycznych.
Aktualności
 • Październik 2012

  Największa na Śląsku elektrownia słoneczna

  W Rudzie Śląskiej została otwarta największa na Śląsku elektrownia słoneczna. Instalację fotowoltaiczną, dzięki której wytwarzany jest prąd, zamontowano na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW). Inwestycja kosztowała blisko 4,5 mln zł, z czego prawie 4 mln zł pochodziły ze środków unijnych.

 • Październik 2012

  Węgiel w energetyce pozostanie, ale co oprócz niego?

  Jeszcze przez długie lata węgiel pozostanie znacznym składnikiem polskiego miksu energetycznego - zgodzili się uczestnicy dyskusji "Miks energii w Polsce na tle Europy", jaka odbyła się podczas IX Kongresu Nowego Przemysłu. - W znacznej mierze na kształtowanie się miksu energetycznego będzie wpływał koszt pozyskiwania nośników energii. Nie wiemy, jakie będą za kilka lat ceny gazu w Europie i na świecie, gaz łupkowy może znacząco zmienić proporcje cen poszczególnych nośników energii - mówił Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
  Paweł Smoleń wiceprezes zarządu PGE ds. operacyjnych przypomniał, że w Niemczech w 2050 r. aż 80 proc. energii ma pochodzić z OZE, ale bez udziału węgla, taki scenariusz jest niemożliwy do zrealizowania. - W Niemczech przygotowano raporty mówiące, że chcąc rozwijać OZE trzeba jednocześnie rozwijać energetykę konwencjonalną, która zapewni stabilność systemu energetycznego. W przypadku Niemiec oznacza to inwestycje w elektrownie oparte na węglu brunatnym, gdzie są jego duże zasoby, w Polsce może to być węgiel kamienny - tłumaczył Smoleń.